Yazar: Advancity | Eğitim Teknoloğu – Yunus YALIN

   Uygulamalarımızı gerek kullanıcılarımızın talepleri üzerine gerekse kendi fikirlerimiz üzerine sürekli geliştirerek güncel ve geliştirilmiş bir uygulama elde etmeye gayret gösteriyoruz. Son sürümümüzde gerçekleştirdiğimiz geliştirmeleri yeni özellik, güncelleme ve hata düzeltmelerimiz olarak derledik.

Önemli Not: Perculus Plus ile ilgili yaşadığınız sorunları  ue@advancity.com.tr adresine maili atabilir ya da 0 (216) 445 07 25 telefon numarasından bizi arayarak yaşadığınız sorunlara çözüm bulmamızı talep edebilirsiniz.


İçindekiler

Güncelleme 

 • Ders başlamadan önce başlatılan ekran paylaşımı, ders başlatıldığı zaman kapanıyor ve ders başladığı gibi ekrana, “Oturum başlangıcı öncesi başlattığınız ekran paylaşımınız durduruldu, tekrar izleme kayıtlarında sadece aktif oturumdaki paylaşım kayıtları gösterilebilir. Şimdi ekran paylaşımınızı tekrar başlatabilirsiniz.” bilgilendirme mesajı verilir. Böylelikle ekran paylaşım pencerenizi tekrardan seçebilir ve ekran paylaşımınızı başlatabilirsiniz. Bu güncellemeyle birlikte, sanal sınıf tekrar izlemelerinde sadece ders esnasında paylaşılan ekran paylaşımları yansımış olacaktır. (*İlişkili Metin H1*)
 • Sunucu iyileştirmeleri gerçekleştirildi.
 • Veri güvenliği güncellemeleri gerçekleştirildi.
 • Sanal sınıfa eklenebilecek dosya boyutlarının limitleri güncellendi. Artık sanal sınıfa en fazla 500 MB boyutunda video (mp4) dosyası, 50 MB boyutunda doküman (pdf) dosyası ve 1 MB boyutunda görüntü (png, jpg) dosyası ekleyebilirsiniz.
 • Sanal sınıf oturumu bittikten sonra sanal sınıf ayarlarının değiştirilebilmesi özelliği kapatıldı. Artık sanal sınıf oturumu bittikten sonra sanal sınıf oturum ayarları değiştirilemiyor.
 • Yazım hataları ve Türkçe İngilizce çeviri hataları düzeltilerek güncellendi.
 • Öğrenci (Kullanıcı) rolünde oturum ayarlarına girildiğinde sağ üstte/orta’da yer alan “Ayarlar” düğmesi kaldırıldı. Artık olması gerektiği gibi öğrenciye ayarlar düğmesi gösterilmiyor.
 • Yeni kullanıcı bilgilerini metin kutularına ekleyip, kullanıcı kaydı gerçekleştirdikten sonra eklenen kullanıcının bilgileri metin kutularından temizlenmiyordu. Artık olması gerektiği gibi kullanıcı ekleme işleminden sonra metin kutularındaki eski kullanıcı bilgileri temizleniyor.

Yeni Eklenen Özellik

 • Öğrenciler söz istediklerinde “Söz İsteyen Katılımcılar” paylaşım, kamera ve mikrofon yetkisi verildikten sonra öğrencinin yetkileri dersin eğitmeni tarafından sonlandırıldığında veya öğrenci kendi yetkisini sonlandırdığında “Söz İsteyen Katılımcılar” bölümünden kaldırılıyor. Öğrenci tekrardan söz istediğinde listeye tekrardan ekleniyor.
 • “Söz İsteyen Katılımcılar” bölümünde eğitmen kimseye söz vermeden tüm öğrencilerin söz istemelerini “İstekleri Temizle” düğmesine tıklayarak söz istemeleri sonlandırabilir. Öğrenci de yer alan söz isteme işareti sıfırlanır. Öğrenci tekrar söz istediğinde “Söz İsteyen Katılımcılar” listesine tekrardan eklenir.
 • Ayarlar > Sistem Ayarları kısmına “E-Posta Ayarları” kısmı ve E-Posta “Gönderici Başlığı” düzenleme özelliği eklendi. Gönderici başlığına yazdığınız metin Perculus Plus tarafından gönderilen e-posta’larda e-postanın kim tarafından gönderildiğini belirlemenizi sağlar. Örneğin; “Advancity” yazarsanız. Katılımcılarınıza e-posta göndericisi olarak “Advancity” adı ile gönderilir. “Yunus” yazarsanız. Katılımcılarınıza e-posta göndericisi olarak “Yunus” adı ile gönderilir.
 • Yeni oturum oluşturduktan sonra oturuma kullanıcı ekleneceği sırada bir eğitmen oturumuna “Yönetici, Eğitmen ve Kullanıcı” ekleyebilir. Eklenen eğitmenleri/kullanıcıları sol bölümde bulunan seçim kutucuğuna tıklayarak seçim yaptıktan sonra tablonun sağ üstte beliren “Uygula” düğmesine tıklayarak, “Kullanıcı Yap, Eğitmen Yap ve Yönetici Yap” düğmelerine tıklayıp; kendi oturumları için diğer eğitmen rolündeki kullanıcıları, kullanıcı rolü olarak ayarlayabilir veya eklenen kullanıcıları eğitmen rolü olarak ayarlayabilir. Bir eğitmenin oluşturduğu oturumu diğer eğitmenler silemez ve düzenleyemez.
 • Sanal sınıf katılımcılarına davet gönderdiğinizde ve katılımcılar oturuma form ile kayıt olduğunda, katılımcıya davet e-postası gönderilir. Artık gönderilen sanal sınıf davet e-postalarına "iCalendar" eklentisi (ics uzantısı) eklenmeye başlandı. Bu eklenti sayesinde, oturumları takviminize (Outlook, Google, Apple gibi) ekleyebilirsiniz. Oturumlarınızı takviminizden takip edebilir ve takviminizde yer alan katılım bağlantısını kullanarak sanal sınıf oturumlarına katılabilirsiniz.
 • Sağ üstte kamera ve mikrofon paylaşım pençesinin solunda yer alan menü düğmesinin yanındaki “Ara Ver” düğmesinin yanına, “Dersi Bitir” düğmesi eklendi. “Dersi Bitir” düğmesine tıkladığınızda, “Ders bitirildiğinde, siz dahil tüm katılımcılar için ders bitirilir ve derse devam edemezsiniz. Dersi bitirmek istediğinize emin misiniz?” uyarısını alırsınız ve açılan pencerede evet düğmesine tıklarsanız, sanal sınıf oturumunuz siz dahil tüm katılımcılar için sonlandırılır ve daha sonradan devam ettirilemez.

Hata Düzeltmesi

 • Sanal sınıf tekrar izlemelerinde ekran paylaşımlarının oturum başlatılmadan öncesinden başlaması sorunu düzeltildi. Artık olması gerektiği gibi sadece ders başlatıldıktan sonra aktif oturumda paylaşılan ekran paylaşımları sanal sınıf tekrar izlemesine yansıyacaktır. Ayrıntılı bilgi için dokümanın üstünde yer alan “Güncelleme” bölümündeki ilgili güncellemeye göz atabilirsiniz. (*İlişkili Metin G1*)
 • Bir kullanıcının çifte tıklamasından kaynaklı aynı anda çoklu kamera, mikrofon ve ekran paylaşım dosyası oluşturulma sorunu engellendi. Artık olması gerektiği gibi bir kullanıcı aynı anda bir kamera veya mikrofon ve bir ekran paylaşımı yapabilir.
 • Ders bitirilip ders kalitesi için oy verildiğinde sanal sınıfın tekrardan açılıp bitirilen dersin devam etmesi sorunu düzeltildi. Artık olması gerektiği gibi ders bitirildiğinde sorunsuz bir şekilde bitirme işlemi gerçekleşiyor.
 • Ayarlar (çark simgesi) > “Ders bittiğinde mesajlaşma geçmişini temizle ve tüm mesaj içeriklerini sil.” özelliği ders bitirildiğinde mesajların silinmesini sağlamıyordu. Artık olması gerektiği gibi “Ders bittiğinde mesajlaşma geçmişini temizle ve tüm mesaj içeriklerini sil.” özelliğini aktif ederseniz. Ders bitirildiğinde sohbet bölümündeki tüm mesajlaşmalar silinecektir.
 • Sanal sınıfta düzenlenen test sorularının doğru cevapları sanal sınıf test raporuna eklenmiyordu. Bu hata düzeltilerek; artık olması gerektiği gibi sanal sınıf test raporuna, gerçekleştirilen testlerin doğru cevapları da ekleniyor.
 • Ayarlar > Genel Bilgiler > Varsayılan Sistem Dili > İngilizce seçim yapılıp kaydedildiğinde varsayılan sistem dili değişmiyordu. Artık olması gerektiği gibi varsayılan sistem dili değiştirildiğinde değişiklik gerçekleşiyor.
 • Eğitmen tarafından öğrenciye paylaşım yetkisi verilip, öğrenci ekran paylaşımı yaptıktan sonra eğitmen öğrencinin paylaşım yetkisini sonlandırdığında öğrencinin ekran paylaşımı sonlandırılmıyordu. Artık olması gerektiği gibi öğrencinin paylaşım yetkisi sonlandırıldığında ekran paylaşımı da sonlandırılıyor.